Tврдењетo дека Париз дал наредба да се собори италијански патнички авион во обид да се убие либискиот диктатор Моамер Гадафи во 1980 година, ризикува да предизвика дипломатски спор меѓу Италија и Франција, пиушува Политико.

Во интервју за римскиот весник „Ла Република“ објавено вчера, поранешниот италијански премиер Џулијано Амато тврди дека француската авијација ненамерно истрелала проектил што го соборил летот 870 на Итавија на пат од Болоња до Палермо.


Во несреќата над Средоземното Море загинаа сите 81 лице во авионот и доведе до неконтролирано шпекулации во Италија за причината.

„Имаше план да се погоди авионот со кој леташе Гадафи“, тврди Амато во интервјуто, сугерирајќи дека Гадафи бил известен од поранешниот ривал на Амато, поранешниот премиер Бетино Кракси.

Амато го повика францускиот претседател Емануел Макрон да одговори на тврдењето, велејќи дека „би било можност за Елисејот да го измие срамот што го оптоварува Париз“.

Италијанската премиерка Џорџија Мелони одговори на коментарите на Амато, велејќи дека тврдењата на нејзиниот претходник „заслужуваат внимание“, но дека тој треба да ги стави на располагање сите цврсти докази што ги има покрај „лични одбитоци“.

Амато призна дека нема цврст доказ за да ги поддржи тврдењата.

Сепак, тврдењата би можеле да извршат притисок врз француско-италијанските односи, исто како што двете земји работат на подобрување на нивните дипломатски односи по расправијата летово кога италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани се повлече од официјалната посета на Париз како одговор на критиките на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин за миграциската политика на Рим.