Двајцата браќа од Кавадарци едниот на 21 другиот на 26 годишна возраст кои неделава, за само три дена ја загубија битката со коронавирусот и 38 годишниот Виничанец кој почина во средата, ги нема никаде во дневните статистики на МЗ.

Медиумите известија за нивната смрт, но тие не се заведени како жртви на короната.

Нелогичности има и во бројот на пацинети на респиратор. Во ГОБ “8 – ми Септември” во Четвртокот 13 пацинети биле на респираторна машин,а за следниот ден, да има само тројца. Каде се останатите 10 пацинети? Дали оздравеле и биле тргнати од респиратор, или пак Починале ?

Дека нешто не е во ред со бројките  на починати и заразени , реагираат и граѓаните на социјалните мрежи.

Повеќе