Лидерот на ДУИ Али Ахмети не дозволува Зоран Заев да поднесе оставка од премиерската функција, барем не до март следната година, вели висок функционер на ДУИ за „Слободен печат“. Заев, пак, кој замина од лидерската позиција од СДМ, без оглед на исходот од преговорите за влез во Владата на Алтернатива и од европскиот самит во Брисел, решен е во декември да ја активира и премиерската оставка, тврди висок функционер од кабинетот на премиерот.

Според засега крајно спротивставените расположенија на Заев и на Ахмети допрва претстои период на (раз)убедување помеѓу нив, како владини партнери, за тајмингот за ефектуирање на оставката на премиерот.

Линк до целиот текст.