Според најавите од Алијанса најсериозен кандидат за нов министер за правда е Кренар Лога, актуелен член на ДИК од Алијанса.

Лога е правник од Струга и важи за дел од крилото блиско на екс претседателот Зијадин Села.
Нов министер за здравство се очекува да биде Др Фадил Цана, специјалист инфектолог на Клиниката во Скопје, активен во Алијанса во Гостивар.

Цана важи за еден од најблиските соработници на актуелниот претседател Арбен Таравари.

Алијанса има шанса за уште едно министерско место доколку Алтернатива на Африм Гаши замине од владата по што Алијанса може да го добие Министерство за информатичко општество и администрација.