Селекторот на фудбалската репрезентација на Шпанија Хулен Лопетеги не сака ништо да остава на случајот, па за мечот од 6. коло во групата Г од квалификациите за СП што вечерва (20.45) се игра во Скопје го ‘вади” најдобриот можен состав. Од друга страна и нашиот стратег Игор Ангеловски оди со најдобрите иако тој и немаше многу можост за маневар. Еве ги составите:
МАКЕДОНИЈА:
Димитриевски, Тошевски, Ристевски, Мојсов, Шиков, Алиоски, Пандев, Ристовски, Стјепановиќ, Спировски, Несторовски.
ШПАНИЈА:
Де Геа, Карвахал, Пике, Рамос, Алба, Бускетс, Иско, Иниеста, Тиаго, Силва, Коста.

Главен судија на мечот на Телеком арената е Полјакот Павел Гил.