Доналд Трамп вчера, 1 парил, испрати порака до поддржувачите во која објави дека ја прекинува кампањата за реизбор, но се покажа дека тоа е првоаприлска понуда за собирање средства, пренесоа медиуми.

Поранешниот републикански претседател, кој се обидува да го победи својот демократски ривал Џо Бајден од Белата куќа на гласањето во ноември, ја испрати ненадејната порака во која се наведува „Ја прекинувам мојата кампања“ до поддржувачите преку е-пошта и СМС, придружена со линк.

Но, со кликнувањето на Линкот корисниците доаѓаат на страницата која ги поканува да донираат пари за неговата кампања.

„Дали навистина мислевте дека ќе ја прекинам кампањата? Среќен Ден на шегата! напиша со големи букви.

Со години, американските политички кандидати им се додворуваа на малите донатори, преплавувајќи ги поддржувачите со СМС пораки, е-пошта и телефонски повици — понекогаш повеќе од десетина дневно — апелирајќи од нив да придонесат финансиски за нивната кандидатура и победа.

Тие можат да заработат милиони долари со тоа, клучен извор на готовина во земја каде што претседателската трка може да чини милијарди долари.

Но, цунамито од барања ги принудува кандидатите да бидат покреативни за да се издвојат од толпата.

Засега, кампањата на Бајден води во трката за собирање средства…