Слатката холивудска русокоса наполни 41 година

Американската актерка и филмски продуцент Рис Витерспун наполни 41 година. Таа роденденот го прослави во друштво на своите две деца и како што може да се забележи од славеничката фотографија Рис е толку младоликата што повеќе изгледа како да им е сестра.

Рис Витерспун го сврте вниманието на јавноста со улогата на Ел Вудс во комедијата „Русокосата адвокатка“. Во филмот „Од по работ“ ја толкувала улогата на кантри-пејачката Џун Картер-Кеш за која во 2005 година била наградена со „Оскар , „Златен глобус“ и нагрдатата на „БАФТА“.