Вечерва (20.45) на Френдс арена во Солна, Шведска се игра финалето во Лига Европа во кое Манчестер Јунајтед се среќава со Ајакс. Победникот доаѓа до трофеј, а и до место во Лигата на шампионите за следната сезона.
Во центарот на внимането одново е Жозе Мурињо, кој можеби има застој на во освојувањето континентални пехари, но кој, практично се навикна на нив за што зборува бројката од 24 титули.
А се за Португалецот започна на 21 мај 2003. година кога на Рамон Санчез Писхуан стадионот во Севиља, Порто со гол на Бразилецот Дерлеи го победи Селтик со 3-2 во продолжение.

 

https://youtu.be/mvPNakjRQyw?t=2m10s