Медот со сусам е комбинација која би требало почесто да се наоѓа на вашето дневно мени. Не само што е вкусна, туку е и супер лек за целокупното здравје.

Оваа природна смеса е извор на витамини Е, А и Б, минерали и омега 3 и 6 масни киселини.

Се препорачува да се консумира наутро, на гладен стомак од следниве неколку причини:

– го зајакнува имунитетот

– ја намалува желбата за слатко

– ги ублажува стомачните болки

– помага при гастритис, колитис и чир

– ги зајакнува коските

– ги стимулира менталните активности

– ја зголемува физичката издржливост

– го подобрува квалитетот на косата и кожата