Меси и Роналдо го предводат тимот на сезоната

Лионел Меси и Кристијано Роналдо го предводат тимот на сезоната 2016/2017 кој по пат на споредбена статистика го доби Фудбал Обсервер. На неколку денови до крајот на најважните европски шампионати е објавена идеалната постава во која да биде најинтересно доминира Баерн Минхен, а Англичаните ги нема никаде.

Но еве го тимот: Нојер е голман, Перез од Рома и Сандро од Јувентус се бекови, а стопери се Хумелс и Мартинез од Минхен, од истиот тим е и првиот во средниот ред Алкантара, а со него во формацијата 4-3-3 се и Пол Погба од Манчестер Јунајтед и Набил Кеита од Лајпциг, додека место во нападот покрај Роналдо и Меси има уште за Дрис Мертенс од Наполи.