Откако претседателот на Америка Доналд Трамп некое време користеше паметен телефон што работи на Андроид, од неодамна мораше да го замени овој телефон со побезбеден модел и тоа на iPhone, пишува порталот Зазабава.

 

Иако минатата година јaвноста ја повика на бојкот против телефоните на Apple, затоа што Тим Кук не сакаше да го отклучи iPhone-от на терористот од Сан Бeрнандин, на крајот сепак попушти па и сега користи телефон со логото на јаболко.


На овој телефон Трамп има само една апликација Twitter, која е симната од AppStore.

Трамп е познат по своите контроверзи твитови, па е често на мета на критики, а на оваа социјална мрежа го следат повеќе од 30 милиони корисници.