Украинските сили изгубија повеќе од 80.000 војници од почетокот на годината, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, додавајќи дека руската војска продолжува да го намалува „борбениот потенцијал на непријателот“.

Повеќе од 14.000 парчиња воен хардвер исто така се уништени од руските сили од јануари, вклучувајќи 1.200 тенкови и други оклопни борбени возила. Во истиот период, Москва ослободи околу 403 квадратни километри од новите територии на Русија, рече Шојгу на конференциска врска со военото раководство на земјата.

И покрај недостигот на успех на Киев на бојното поле, украинското раководство „сè уште се обидува да ги убеди своите западни спонзори во неговата способност да ѝ се спротивстави на руската армија“, рече тој. „За да го стори тоа, Киев прибегна кон тероризам и кон удари длабокот на руска територија, насочени кон цивилното население“, додаде министерот.

„Нашите вооружени сили реагираат асиметрично на ваквите злосторства на украинските милитанти“, рече министерот за одбрана. „Само во март, руската војска изврши 190 групни напади и два масовни напади врз Украина, користејќи прецизно оружје и беспилотни летала, кои ги таргетираа воените и енергетските инфраструктурни објекти на земјата“, додаде тој.

Минатиот месец руското Министерство за одбрана објави дека украинската војска изгубила вкупно 444.000 лица од избувнувањето на конфликтот во февруари 2022 година, вклучително и 166.000 за време на неуспешната летна контраофанзива минатата година.

Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски во февруари тврдеше дека само 31.000 негови војници биле убиени од почетокот на конфликтот. Тој не откри колкумина биле повредени или исчезнати во акција.