Дербито „Дела Мадонина“ одиграно во рамките на 8 коло во Серија А му припадна на Интер кој со 3-2 беше подобар од Милан. Стрелец на сите голови за „Нероаѕурите“ беше Мауро Икарди додека погодоците за „Росонерите“ беа Сусо и Бонавентура. Решението инаку беше во финишот, во 90 минута и падна со гол од пенал на Аргентинецот.

Интер е втор на табелата со 22 бода, два помалку од Наполи и три пред Јувентус.


https://youtu.be/6vb6doVgb-s