Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја критикуваше вчерашната посета на индискиот премиер на Москва.

Тоа е „големо разочарување и катастрофален удар за мировните напори“, рече Зеленски на денот кога руската ракета падна врз детската болница во Киев.

Индискиот премиер Нарендра Моди се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во неговата резиденција во близина на Москва.

Дводневното патување на Моди е негова прва посета на Русија од почетокот на војната.

„Големо разочарување и поразителен удар за мировните напори е да се види како лидерот на најголемата светска демократија го прегрнува најкрвавиот криминалец во светот во Москва на таков ден“, напиша Зеленски на „X“.

Во близина на руската престолнина, Моди му се заблагодари на Путин што го угости во неговата резиденција.

„Исто така, со нетрпение ги очекувам нашите утрешни разговори, кои секако ќе придонесат многу за понатамошно зајакнување на пријателските врски меѓу Индија и Русија“, рече Моди.

Патувањето е знак дека Њу Делхи и Москва остануваат блиски и покрај зголемената зависност на Русија од Кина.

Индија има долгогодишни врски со Москва. Го зголеми купувањето на руска сурова нафта по намалени цени, што ѝ олесни на Русија да се справи со последиците од западните санкции.