За викендот пороен дожд, град и силен ветер

 

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи.

Како што соопшти УХМР, локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено во петок и в сабота.

Променливо и нестабилно ќе се задржи и во текот на следната работна седмица.