За албанскот премиер Еди Рама стана „рутина“ носењето бели патики во комбинација со одело на средби со странски државници -детал кој секогаш во центарот на јавното мислење и на локалните и меѓународните медиуми.

Дрес-кодот на Рама со „непочитување“ на протоколот се повтори и на самитот во Вашингтон

Слики и видеа со белите патики на премиерот повторно наголемо се споделуваат социјалните мрежи.

Во видео кое кружи во медиумите, се гледа како францускиот претседател Емануел Макрон, со „одобрување“ го проследи чекорењето на Рама во белите патики.