Ахмети и Заев до Села: Замини сам за да не те бркаме ние од Илинденска

Дали Алијансата на Албанците на Зијадин Села ќе остане дел од владата на Зоран Заев ќе се знае по локалните избори, брифираат за порталот  високи функционери од СДСМ и ДУИ.

Неофицијално според порталот , Заев и Али Ахмети ќе почекаат по изборите Села самиот да замине, но доколку тој нема таква намера, тие ќе треба да му ја покажат вратата од „Илинденска“.

 

Авторот на анализата, еден од најдобрите познавачи на албанскиот политички кампус Мариела Трајковска, пишува дека за партијата на Али Ахмети нема дилема дека Села е веќе завршена приказна и во Владата и политички, по коалицијата на Алијансата со Беса. За СДСМ, пак, Села сам си прави притисок во Владата, односно веќе самиот се позиционирал опозициски.

Целата анализа тука